glömt användarnamn/lösenord?
Att leva i styvfamilj
Startsidan » Artiklar » Kallelse till årsmöte i föreningen Styvmorsviolen

Kallelse till årsmöte i föreningen Styvmorsviolen

Kategori: Artiklar Kommentering avstängd


20:e mars kl 21.00 är alla medlemmar 
varmt välkomna till Styvmorsviolens årsmöte 2013!


Mötet hålls på en chatt på Styvmorsviolen hemsida. Logga in på Styvmorsviolens hemsida så kommer länken till chatten att ligga framme den 20:e
 mars.

 

Handlingar till årsmötet hittar du from 6:e mars på hemsidan under ”Om oss” > ”Föreningsarbete” (http://styvmorsviolen.se/omoss/foreningsarbete/).

 

Förslag till dagordning

 1. Mötets öppnande
 2. Val av mötesfunktionärer (ordförande, sekreterare, två justeringsmän)
 3. Fråga om mötet har utlysts på rätt sätt
 4. Fastställande av dagordning
 5. Verksamhetsrapport och verksamhetsplan. Redovisning av ekonomi genom balansrapport och resultatrapport
 6. Revisionsberättelse
 7. Beslut om styrelsens ansvarsfrihet
 8. Motioner enligt §13
 9. Val av styrelse
 10. Val av valberedning och sammankallande för valberedningen
 11. Övriga frågor anmälda i förväg
 12. Avslutning

Välkommen!

 Fler artiklar från samma kategori

Länk till årsmötet

http://styvmorsviolen.se/smvchat/

Inför årsmötet ur stadgarna

det är två punkter som kommer att avhandlas föreningens nedläggning hemsidans framtid – om man anser att denna till delar ska bevaras bör man delta på årsmötet och rösta om frågan. Alternativt ge sin fullmakt att rösta i frågan till någon som deltar. Nedan är årsmötets dagordning som regleras av stadgarna. Samt vad som gäller […]

Årsmöte och nedläggning

Klockan 20.00  den 24/3-2016 hålls årsmötet i vår årsmöteschatt! http://styvmorsviolen.se/smvchat/ Den hittar ni genom att logga in som vanligt uppe till höger, gå till Forum och in under Styrelsearbete. http://styvmorsviolen.se/forum/styrelsearbete Då kommer föreningen att läggas ner (eftersom vi inte har en styrelse) Alla handlingar kommer att finnas på denna länk tre veckor innan mötet http://styvmorsviolen.se/omoss/foreningsarbete/ Välkomna!

Nedläggning av föreningen

Den 11/2 fattades beslut om nedläggning av föreningen styvmorsviolen. Nästa beslut om nedläggning tas på årsmötet i mars. Styrelsen har påbörjat processen med nedläggning. Information kommer att läggas upp på hemsidan inför detta möte.

Kallelse till extrastämma med anledning av nedläggning av föreningen Styvmorsviolen

Den 11/2 kl 20.00 bjuds föreningens medlemmar in till en extrastämma med anledning av nedläggning av föreningen Styvmorsviolen. Nedläggning kommer då att diskuteras och ett beslut fattas , ordinarie styrelse håller i mötet. Medlemmar som önskar inkomma med motioner eller synpunkter gör detta två veckor innan mötet, då också dagordningen publiceras på hemsidan.Mötet sker på […]

En harmonisk skiljsmässa

Ett intressant och lärorikt radioinslag om hur man kan skiljas på ett gott sätt. Klicka för att lyssna på SR programmet Kropp och Själ.      

Så överlever du julen som nyskild förälder

Jenny Klefbom i TV4 om detta

Pusseljul

Att fira jul eller andra högtider innebär för de flesta en viss anspänning. Kul med jul, visst, men också stress. Över saker som ska hinnas med. Över stämning som uteblir. Över annat som inte blir som det var tänkt. Julen kommer med förväntningar och med förväntningar kommer alltid en risk att bli besviken. Till styvfamiljens […]

Styvmorsviolen behöver dig!

Vi är i akut behov av nya styrelseledamöter, framför allt en ordförande. Föreningen Styvmorsviolen har 802 medlemmar som hela tiden blir fler, men utan styrelse kan inte föreningen finnas kvar. Om föreningen läggs ned kommer hemsidan med forum och experter att försvinna. Vi behöver nya krafter! Vi har i nuläget en kassör och några engagerade […]

En fin advent önskas alla 800 (!) violer

Hej på er! I vår expertfunktion finns nu igen några nya svar. Vi har också lagt upp en bra video om vårdnadstvister med Jenny Klefbom i tv4. Bästa hälsningar Styrelsen