glömt användarnamn/lösenord?
Att leva i styvfamilj
Startsidan » Artiklar » Bengt Grandelius

Bengt Grandelius

Kategori: Artiklar Kommentering avstängd

Namn: Bengt
Ålder: 62
Yrke: Psykolog, familjeterapeut, författare
Bor: Gård i Vallstena, Gotland
Familj: Fru, 30-årig styvdotter samt biologisk dotter 35 år

Vilka fördelar finns det med att leva i en styvfamilj?

Som vuxen tvingas man ta ställning till sin viktiga roll som vuxen man eller kvinna. Det kan vara ett viktigt klargörande att inse betydelsen man har för barnen; det ter sig mer självklart i en kärnfamilj men det kanske det inte är egentligen!! Och att som vuxen få känna ett barns uppskattning är ovärderligt. Återigen: man kanske tar det för givet med ens egna barn?

Vilka är de största svårigheterna med att leva i en styvfamilj?

Det är definitivt att stå ut med hur barn ibland kan agera som att man är helt obehörig i deras liv och be en inte lägga sig i och så förstår man ändå att det är just det de vill.
Det kan vara besvikelsen att den som finns där och bryr sig inte är den biologiska föräldern.Och så bär man förstås på en del skuld gentemot engagemanget mot styvbarnet när man har ett barn på annat håll.

Hur ser ansvarsfördelningen ut hos er när det gäller barnen?

Ja, nu är våra barn vuxna och vi har de allra bästa relationer. Men nog minns jag att det var så att man som styvförälder lätt ställde sig lite utanför. Det finns ju en annan förälder med ansvar att också ta hänsyn till. Men jag har alltid upplevt det viktigt att ”ställa upp”, som en vuxen i hushållet, oavsett roll.

Vad har du för tips till andra styvfamiljer?

Våga engagera er och försök undvika att skapa vattentäta skott mellan ”blod och vatten”. Inse att ni är viktiga som vuxna och ta den rollen. Sedan spelar det mindre roll att man inte är att samma kött och blod. Och förvänta er inte att styvföräldern på en gång ska älska styvbarnet; de måste få en chans att först lära känna för att kunna tycka om. Och det är viktigt för båda parter.

Har du stött på några fördomar som styvförälder?

Nja, inte personligen, kanske därför att jag jobbat så mycket med ”problematiken”. Men det där klassiska att en

styvförälder kan vara ”elak” som i sagornas värld. Och så möjligen att man inte är så viktig. Det är man visst det, mycket viktig!Fler artiklar från samma kategori

Länk till årsmötet

http://styvmorsviolen.se/smvchat/

Inför årsmötet ur stadgarna

det är två punkter som kommer att avhandlas föreningens nedläggning hemsidans framtid – om man anser att denna till delar ska bevaras bör man delta på årsmötet och rösta om frågan. Alternativt ge sin fullmakt att rösta i frågan till någon som deltar. Nedan är årsmötets dagordning som regleras av stadgarna. Samt vad som gäller […]

Årsmöte och nedläggning

Klockan 20.00  den 24/3-2016 hålls årsmötet i vår årsmöteschatt! http://styvmorsviolen.se/smvchat/ Den hittar ni genom att logga in som vanligt uppe till höger, gå till Forum och in under Styrelsearbete. http://styvmorsviolen.se/forum/styrelsearbete Då kommer föreningen att läggas ner (eftersom vi inte har en styrelse) Alla handlingar kommer att finnas på denna länk tre veckor innan mötet http://styvmorsviolen.se/omoss/foreningsarbete/ Välkomna!

Nedläggning av föreningen

Den 11/2 fattades beslut om nedläggning av föreningen styvmorsviolen. Nästa beslut om nedläggning tas på årsmötet i mars. Styrelsen har påbörjat processen med nedläggning. Information kommer att läggas upp på hemsidan inför detta möte.

Kallelse till extrastämma med anledning av nedläggning av föreningen Styvmorsviolen

Den 11/2 kl 20.00 bjuds föreningens medlemmar in till en extrastämma med anledning av nedläggning av föreningen Styvmorsviolen. Nedläggning kommer då att diskuteras och ett beslut fattas , ordinarie styrelse håller i mötet. Medlemmar som önskar inkomma med motioner eller synpunkter gör detta två veckor innan mötet, då också dagordningen publiceras på hemsidan.Mötet sker på […]

En harmonisk skiljsmässa

Ett intressant och lärorikt radioinslag om hur man kan skiljas på ett gott sätt. Klicka för att lyssna på SR programmet Kropp och Själ.      

Så överlever du julen som nyskild förälder

Jenny Klefbom i TV4 om detta

Pusseljul

Att fira jul eller andra högtider innebär för de flesta en viss anspänning. Kul med jul, visst, men också stress. Över saker som ska hinnas med. Över stämning som uteblir. Över annat som inte blir som det var tänkt. Julen kommer med förväntningar och med förväntningar kommer alltid en risk att bli besviken. Till styvfamiljens […]

Styvmorsviolen behöver dig!

Vi är i akut behov av nya styrelseledamöter, framför allt en ordförande. Föreningen Styvmorsviolen har 802 medlemmar som hela tiden blir fler, men utan styrelse kan inte föreningen finnas kvar. Om föreningen läggs ned kommer hemsidan med forum och experter att försvinna. Vi behöver nya krafter! Vi har i nuläget en kassör och några engagerade […]

En fin advent önskas alla 800 (!) violer

Hej på er! I vår expertfunktion finns nu igen några nya svar. Vi har också lagt upp en bra video om vårdnadstvister med Jenny Klefbom i tv4. Bästa hälsningar Styrelsen